تبلیغات
پیش دبستانی ثنا کرمان

پیش دبستانی ثنا کرمان
انسانهای بزرگ زاده نمی شوند بلکه ساخته می شوند
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلاگ پیش دبستانی ثنا چیست؟


بازی های رایانه ای و تأثیرات آن ها در كودكان و نوجوانان

عوارض نامطلوب ناشی از بازی های رایانه ای

با نگاهی به انبوه بازی های موجود در بازار در می یابیم كه قریب به اتفاق این بازی ها وارداتی و محصول كشورهای دیگر، خصوصاً كشورهای غربی است كه در ساخت هریك از این بازی ها اهدافی را دنبال می كنند. متأسفانه كشور ما در این زمینه به پیشرفت های قابل توجهی دست نیافته است. شركت هایی در این زمینه مشغول فعالیت اند و تولیداتی هم عرضه كرده اند كه متأسفانه پاسخ گوی نیازهای نسل امروز جامعه ما نیست و باید برای این امر مهم و حیاتی، توسط مسئولان ذیربط، تدابیری اندیشیده شود.

بازی های رایانه ای را می توان به صورت زیر تقسیم بندی كرد:

1-    بازی های فكری

2-    بازی های ورزشی

3-    بازی های اكشن ( ماجراجویانه و حادثه ای )

4-    بازی های جنگی

5-    بازی های تخیلی

بحث در مورد هر یك از این بازی ها نیاز به مجال بیشتری دارد، اما آنچه قابل تأمل است این كه هر یك از این بازی ها برای مقاطع مختلف سنی ساخته شده است؛ همان گونه كه دیگر تولیدات فرهنگی مانند: كتاب، مجله، فیلم و ... نیز از این قاعده مستثنا نیستند. متأسفانه آن چه در این زمینه اتفاق می افتد، استفاده بی ضابطه مقاطع سنی مختلف از این بازی هاست. به عنوان مثال یك كودك 8 تا 10 ساله از یك بازی اكشن و خشونت بار كه سراسر آن پر از كشت و كشتار و فجایع غیر قابل تحمل است، استفاده می كند. این گونه استفاده های نابجا و حتی بجای بیش از حد می تواند آسیب های روانی -  تربیتی زیر را به دنبال داشته باشد:

 

-   تقویت حس پرخاشگری

سازندگان بازی های رایانه ای به مدد فناوری های پیچیده و نرم افزارهای پیشرفته ای كه در اختیار دارند می توانند تا حد امكان جذابیت این بازی ها را برای كودكان و نوجوانان افزایش دهند و سعی دارند با استفاده از این تكنیك ها و بهره بردن از ماجراجویی های مورد توجه كودكان و نوجوانان ،  به  بازار گرم این بازی ها رونقی دوچندان ببخشند .  لذا ”  خشونت “  و ” استفاده از اسلحه های “ گوناگون جزء لاینفك بسیاری از این بازی هاست.

مهم ترین مشخصه بازی های رایانه ای حالت جنگی اكثر آن هاست و این فرد باید برای رسیدن به مرحله بعدی با نیروهای به اصطلاح دشمن بجنگد. ” خشونت “ مهم ترین محركه ای است كه در طراحی جدیدترین و جذاب ترین بازی های رایانه ای به حد افراط از آن استفاده می شود. چهره های معروف هالیوود كه در فرهنگ ما، انسان هایی ضد ارزش و غیر اخلاقی اند، این بازی ها به صورت قهرمانانی شكست ناپذیر جلوه گری می كنند و خشونت های بی شمار آن ها، كه برای كودكان و نوجوانان جذاب است، آنان را پرخاشگر و ستیزه جو بار می آورد.

” بازی های رایانه ای پر تحرك باعث بروز بیماریهای استخوانی و عصبی در ناحیه دست ها و بازوها می شود و یكی از دلایل شب ادراری در كودكان، انجام بازی های ترسناك رایانه ای است “

 

راه حل:

1-  والدین اصولاً باید با رایانه و طریقه استفاده از آن و تا حدی با بازی های رایانه ای و نحوه عملكردشان آشنا باشند و بدانند كه هر بازی برای چه سنی است. در این راه می توانند از كارشناسان فن كمك بگیرند.

2-  معیارهای استفاده از بازی های رایانه ای را برای فرزندانشان تبیین كنند و به آنان بگویند كه مجاز به استفاده از چه بازی هایی اند.

3-    خودشان درصدد خرید بازی های مناسب سن فرزندانشان برآیند یا لااقل آن ها را در این راه همراهی كنند.

4-  با اتخاذ تدابیر صحیح اجازه ندهند كه فرزندانشان از این بازی ها استفاده كنند یا لااقل استفاده از آن ها را به حداقل برسانند و دیگر این كه آسیب های این گونه بازی ها را برایشان شرح دهند.

 

2-   ایجاد روحیه انزواطلبی در كودكان

بازی های رایانه ای، به گونه ای افراد را با خود همراه می كنند كه گذشت زمان را به هیچ وجه درك نمی كنند و وقتی به خود می آیند كه ساعت های زیادی از وقتشان صرف این بازی ها شده است. به عبارت دیگر، حاضر نیستند رایانه را به خاطر این بازی ها رها كرده، به دنبال فعالیت های نشاط آور و اجتماعی تر بروند. لذا كودكانی كه به طور مداوم با این بازی ها درگیرند، درونگرا می شوند و در جامعه، منزوی و در برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران ناتوان می گردند. روحیه انزواطلبی باعث می شود كودك از گروه همسالان جدا شود كه این خود سرآغازی برای بروز نابهنجاری های دیگر است.

مادری می گفت: فرزندم به بازی های رایانه ای معتاد شده است. او هر روز خود را به صفحه نمایشگر می رساند و از دنیای بیرون به كلی بی خبر است و حتی متوجه رفت و آمد مهمانان نمی شود. او بعد از دست كشیدن از این برنامه با سردرد و كسالت مواجه است.

به اعتقاد پزشكان ایتالیایی و بعضی دیگر از كشورهای اروپایی، مقصران اصلی، پدران و مادران اند كه فرزندان خود را ساعت های طولانی در مقابل تلویزیون، رایانه، ویدئو گیم، یا فیلم های ویدئویی رها می كنند.

 

راه حل:

1-  به فرزندان بیاموزیم كه از رایانه نیز مانند دیگر وسایل زندگی باید در حد متعادل و معین استفاده كرد، زیرا كار بیش از حد با آن می تواند ضررهای جسمی و روحی به دنبال داشته باشد. لذا برای بازی كردن كودكان و نوجوانان با رایانه زمان های مشخصی تعیین كنیم و در صورت اتمام وقت، كار با رایانه را تعطیل كنیم. شاید برای دفعات اول آنان كمی مقاومت نشان دهند، اما به مرور زمان به نظم استفاده از رایانه عادت می كنند.

2-  والدین وقت بیشتری به كودك و نوجوان خویش اختصاص دهند. هر قدر وقت گذاری و ارتباط صحیح بین فرزندان و والدین بیشتر باشد، زمینه استفاده از چنین بازی هایی كمتر فراهم می شود. بهتر است پدران و مادران با فرزندان خویش به كوه پیمایی و راهپیمایی بپردازند، به باشگاه ها و میدان های ورزشی بروند و به بازی های مورد علاقه كودكان بپردازند. بدین ترتیب، انرژی عصبی و روانی آنان تخلیه و توجه آنان از بازی های رایانه ای منحرف می شود.

پروفسور پیرسون، روانشناس آموزش شورای شهر بیرمنگام معتقد است: بهترین راه حل، خارج كردن رایانه از اتاق كودك است.

3-  والدین تمهیداتی بیندیشند كه خود نیز به نحوی از رایانه برای انجام امور مختلف استفاده كنند تا فرزندان اینگونه نپندارند كه رایانه تنها وسیله ای است برای بازی آنان. اگر در طول شبانه روز رایانه ساعاتی در اختیار والدین باشد، به همین میزان وسوسه فرزندان برای استفاده از آن كمتر می شود.

 

3-   تنبل شدن ذهن كودكان و نوجوانان

در این بازی ها به دلیل این كه كودك یا نوجوان با ساختنی ها و برنامه های دیگران به بازی می پردازد و كمتر قدرت دخل و تصرف در آنها را پیدا می كند، اعتماد به نفس او در برابر ساختنی ها و پیشرفت دیگران متزلزل می شود.

تصور بیشتر خانواده ها این است كه در بازی های رایانه ای فرد مداخله فكری مداوم دارد، اما این مداخله فكری نیست، بلكه این بازی ها سلول های مغزی را گول می زنند و از نظر حركتی نیز فقط چند انگشت كودك را حركت می دهند.

تحقیقات اخیر نشان داده است كه بازی های رایانه ای سبب صدمات مغزی طولانی مدت می شود. این بازی ها فقط قسمت هایی از مغز را كه به بینایی و حركت اختصاص دارد تحریك كرده، به تكامل نواحی دیگر مغز كمك نمی كنند. كودكانی كه ساعت های زیادی به بازی اختصاص می دهند، لب فرونتال مغزشان تكامل پیدا نمی كند. لب فرونتال مغز نقش بسزایی در تكامل حافظه، احساس و ... یادگیری دارد. افرادی كه لب فرونتال مغز آنها تكامل پیدا نمی كند بیشتر مستعد انجام اعمال خشونت آمیزند و كمتر توانایی كنترل رفتارهایشان را دارند.

راه حل:

1-  شاید یكی از راه كارهای مناسب برای پرورش خلاقیت و نوآوری بچه ها توسط بازی های رایانه ای، استفاده آنان از بازی های فكری و معمایی باشد. بازی هایی كه بیشتر سلول های مغزی را به كار وادار و فكر آنان را درگیر كند. شمار این گونه بازی های هم كم نیست، اما متأسفانه بچه ها استقبال چندانی از آنها نمی كنند، مگر قشر خاصی كه به این بازی های علاقه مند است. باید بازی های فكری جذابی طراحی كرد كه به اندازه بازی های حادثه ای برای كودكان جذاب و پركشش باشد.

2-    به بهانه آموزش نیز می توان از بازی های فكری بهره برد. نرم افزارهای آموزشی می توانند نقش مهمی در این زمینه ایفا كنند.

4-   تأثیر منفی بر روابط خانوادگی

       هریك از پدیده های عصر صنعت به سهم خود در دور كردن اعضای خانواده از یكدیگر، به طور خواسته یا ناخواسته، نقشی به عهده دارند. روابط خانوادگی به خاطر درگیر بودن اعضای خانواده با دنیای ماشینی روز به روز كمرنگ تر شده است. اعضای خانواده به خاطر مشغول بودن به تماشای تلویزیون یا درگیر بودن با رایانه و اینترنت و بازی های رایانه ای، كمتر وقت می كنند با یكدیگر بنشینند و صحبت كنند. این خود باعث سرد شدن روابط بین والدین و فرزندان شده است، به گونه ای كه آنان كمتر حوصله یكدیگر را دارند.

         راه حل:

    بهتر است كه والدین به مدتی، هر چند كوتاه، با كودكان و نوجوانان در انجام بازی هایشان همراه شوند و در مورد بازی های رایانه ای به آنان به بحث و تبادل نظر بپردازند. بازی های دسته جمعی اعضای خانواده می تواند به گرمی روابط آنان و ایجاد رقابت سالم در میانشان كمك كند.

5-   افت تحصیلی

عوامل بسیاری در افت تحصیلی دخیل اند. شاید بتوان گفت هر چیزی كه ذهن دانش آموزان را از مسیر آموزش منحرف كند، یكی از عوامل افت تحصیلی است. با خصایصی كه برای بازی های رایانه ای برشمردیم بدون شك آنها از عوامل مؤثر در افت تحصیلی محسوب می شوند. چرا كه وقت زیادی از دانش آموز را اشغال می كنند و فكر و ذهن او را درگیر مسایل غیرآموزشی می كنند. یكی از والدین اظهار می داشت: پسرم در سال گذشته بهترین نمرات را داشت، اما از وقتی كه رایانه برایش خریده ایم روزی 2 تا 3 ساعت وقت خود را صرف بازی می كند و از لحاظ تحصیلی افت پیدا كرده است.

راه حل:

حتی این مشكل نیز در ادامه راه حل های قبلی، سعی و اهتمام والدین و در این مورد به خصوص، معلمان و دست اندركاران تعلیم و تربیت را می طلبد تا با همراهی و همفكری یكدیگر برنامه ریزی درستی برای استفاده كودكان و نوجوانان از بازی های رایانه ای انجام دهند و از رایانه، بیشتر برای پیشبرد امر آموزش بهره بگیرند.

6-   اعتیاد به بازی های رایانه ای

یكی از خطرناك ترین آثار سوء بازی های رایانه ای ” اعتیاد “ به این بازی هاست كه بیش از هر چیز كودكان و خصوصاً نوجوانان را تهدید می كند. این تهدید آن قدر جدی است كه گاه منجر به مرگ می شود، كما این كه در سال 2005 نوجوانی در كره جنوبی آنقدر به این بازی ها وابسته شده بود كه از خوردن و آشامیدن هم امتناع می كرد و این امر نهایتاً منجر به مرگ او شد. دولت چین معتادان به بازی های كامپیوتری را در پادگان های نظامی به مدت یك ماه ترك می دهد.

7-   مشكلات جسمی

در كنار آثار مخرب روحی بازی های رایانه ای، كار با این وسیله مشكلات و عواقب جسمی نیز برای استفاده كنندگان به دنبال دارد كه به طور اجمال به بیان آن ها می پردازیم:

1-    مشكلات بینایی: چشمان فرد به دلیل خیره شدن مداوم به صفحه تا حد زیادی از لحاظ بینایی تحت فشار قرار می گیرد و دچار عوارض سندرم بینایی می گردد. به اعتقاد پزشكان، كودكانی كه به مدت طولانی از رایانه استفاده می كنند در معرض خطر نزدیك بینی قرار می گیرند.

2-  صدمات اسكلتی: مشكلات نواحی مچ، گردن و پشت، كودكانی را كه به مدت طولانی از كامپیوتر استفاده می كنند، تهدید می كند؛ زیرا فرد در یك وضعیت ثابت ساعت ها می نشیند و در نتیجه ستون فقرات و استخوان بندی او دچار مشكل می شود. همچنین احساس سوزش و سفت شدن گردن، كتف ها و مچ دست از دیگر عوارض كار نسبتاً ثابت و طولانی مدت با رایانه است.

3-  پوست فرد نیز مداوم در معرض اشعه هایی قرار می گیرد كه از صفحه رایانه پخش می شود. ایجاد تهوع و سرگیجه، خصوصاً در كودكانی كه صرع دارند، از دیگر عوارض بازی های رایانه ای است.

راه حل هایی برای جلوگیری از صدمات جسمی

الف) صدمات بینایی:

1-    قبل از شروع  مدرسه معاینه كامل از چشم كودكان، از نظر دید نقاط دور و نزدیك، صورت گیرد.

2-    ایستگاه های كار با رایانه، متناسب با وضعیت كودكان، طراحی شود.

3-    فاصله صفحه نمایشگر و چشم كودك، 28 – 18 اینچ توصیه می شود.

4-    به فرزندانتان اجازه ندهید در فاصله نزدیكی از صفحه رایانه بنشینند.

5-    از رایانه های دارای صفحه كوچك استفاده كنید.

6-    نور صفحه تلویزیون را كم كنید.

7-    چشم ها باید مسلط به صفحه رایانه باشد.

8-    روشنایی اتاق به نحوی تنظیم گردد كه زنندگی نور صفحه رایانه به حداقل برسد.

9-  والدین باید از رفتارهایی كه بر مشكلات چشمی دلالت می كند آگاه باشند، از قبیل: قرمزی چشم، مالش مكرر چشم ها، سردرد، شكایت از تاری دید و خستگی چشم.

10-از پوشش های مخصوص رایانه استفاده شود.

ب) صدمات اسكلتی:

برای پیشگیری از این صدمات باید وضعیت صحیح قسمت فوقانی بدن در حین كار با كامپیوتر حفظ شود:

1-    پشت به وسیله صندلی حمایت شود.

2-    در حین نشستن بر صندلی نباید بر عقب زانوها فشار وارد شود.

3-    پاها روی سطح محكم قرار گیرد.

4-    زاویه بین ساق پا و ران بیش از 90 درجه نباشد.

5-    مچ بطور خنثی قرار گیرد( زاویه كمتر از 15 درجه).

6-    صفحه كامپیوتر طوری قرار گیرد كه كودك بدون این كه گردنش را به عقب یا جلو خم كند، آن را به راحتی ببیند.

7-  تجهیزات مناسب( صندلی راحت، میز ثابت، صفحه كلید سطح پایین با شیب منفی، موشواره در اندازه مناسب برای كودك) در محل كار وجود داشته باشد.

چاقی

از دیگر عوارض جسمانی كه به دنبال استفاده بیش از حد از رایانه و برنامه های آن به وجود می آید، چاق شدن كودكان و نوجوانان به علت كم تحركی در مقابل این دستگاه است. كل حركت و جنبش بدن در هنگام كار با كامپیوتر به انگشتان دست خلاصه می شود و دیگر اعضای بدن بی حركت می مانند، كه این بی تحركی باعث جمع شدن چربی ها در بدن و نهایتاً چاقی می شود.

راه حل:

باید در كنار استفاده از رایانه، فرزندان را به تحرك و ورزش تشویق كرد و خود نیز با آنها به ورزش پرداخت. در فواصل كار با كامپیوتر مدتی را به حركت و جابه جایی اختصاص داد. به عقیده پزشكان، برای جلوگیری از صدمات اسكلتی و بینایی، كاربر باید از مقابل رایانه برخیزد، چند قدمی راه برود و چند حركت نرمشی مربوط به گردن، كمر، مچ، ساعد، پا و دیگر اعضا را انجام دهد تا هم رفع خستگی شود و هم اعضای بدن ثابت و بی حركت نمانند و از بروز چاقی نیز جلوگیری شود.

مزایای بازی های رایانه ای

با وجود همه عیوبی كه برای بازی های رایانه ای برشمردیم، آن ها از مزایا و فوایدی نیز برخوردارند كه نمی توان به سادگی از كنار آنها گذشت. در اینجا به تعدادی از آنها اشاره می كنیم:

1-    به عقیده بعضی از پزشكان، بازی های رایانه ای به كودكان كمك می كند كه به داروهای مسكن كمتر احتیاج پیدا كنند.

2-  بازی های رایانه ای بچه ها را وارد دنیایی می كنند كه كنترلش در دست آنهاست و به همین دلیل از این بازی ها لذت می برند.

3-    باعث هماهنگی چشم و دست و پرورش عضلات ظریف كودك می شوند.

4-    وسیله كمك آموزشی برای معلولین و پر كردن اوقات آنان است.

5-  براساس تحقیقات جدید، در زمینه تكلم و حرف زدن، به كودكان كمك می كند و آنان سریع تر شروع به سخن گفتن می كنند.

      نتیجه گیری

      خواسته یا ناخواسته باید بپذیریم كه بازی های رایانه ای همانند بسیاری دیگر از پدیده های عصر فناوری اطلاعات به زندگی ما و فرزندانمان راه پیدا كرده است. اگر بخواهیم آن را نادیده بگیریم و فرزندانمان را از این بازی ها محروم نماییم، حرص و ولع آنان برای دسترسی به این بازی ها بیشتر می شود و اگر در خانه نتوانند بازی كنند به خانه دوستانشان می روند. اگر آنجا هم نتوانستند، به كافی نت ها و مكان هایی كه می توانند با رایانه بازی كنند، سر می زنند.از سوی دیگر، اگر بخواهیم فرزندانمان را در این زمینه لجام گسیخته به حال خود بگذاریم، خطرهای روحی، روانی و جسمی آنان را تهدید می كند. لذا والدین و دست اندركاران امور فرهنگی و آموزشی باید با برنامه ریزی صحیح را ه را برای استفاده صحیح كودكان و نوجوانان از این بازی ها هموار كنند و برای تحقق این امر:

ما خودمان باید بازار این محصولات را با تولیدات داخلی و بازی هایی همسو با فرهنگ اسلامی و ایرانی مان در دست بگیریم و حتی به كشورهای دیگر نیز این برنامه ها را صادر كنیم. نكته دیگر این كه حتی المقدور از ورود بازی های غیرمجاز و مخرب به داخل كشور، توسط مراجع ذیصلاح ممانعت به عمل آید و به دنبال آن نظارت جدی والدین بر كار فرزندان با كامپیوتر در خانه، خصوصاً استفاده از بازی های رایانه ای، اعمال شود و فرهنگ استفاده صحیح از بازی های رایانه ای به فرزندان آموخته شود.
طبقه بندی: کودک و کامپیوتر،
[ شنبه 19 شهریور 1390 ] [ 11:48 ق.ظ ] [ مهدیه اسدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

کرمان - بلوار شیراز 9 - پیش دبستانی مستقل ثنا
مرکز پیش دبستانی و مهد کودک ثنا پذیرای فرزندان و امیدهای فردای ما وشماست "از همین امروز به فکر فرزندانمان باشیم برای ما چه زود دیر شد"تلفن تماس: 03412456667
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

ابزاروبلاگ
ابزار وبلاگنویسان